Znojmo a okolí

obecchvalovice

Díky své poloze město Znojmo nabízí svým návštěvníkům nespočet celoročních aktivit, ať už pro jednotlivce, páry či rodiny s dětmi. Ve městě se nachází mnoho památek, z nichž je většina zapsána i do seznamů kulturních památek ČR. Krom své bohaté historie a památek Vám Znojmo poskytne i nádhernou přírodu přímo v Národním parku Podyjí, mnoho romantických vyhlídek, cyklotras, hřišť, kulturních akcí, vinných sklípků místních vinařů, vinic, muzeí a mnoho dalšího. Toto královské město si nelze nezamilovat a my Vás o tom rádi přesvědčíme.

Cykloturistika  v okolí Znojma

cyklochvalovice

Jednou z nejoblíbenějších aktivit vůbec je cykloturistika, která v okolí města má hojné zastoupení v podobě těch nejrůznějších cyklotras.

Mezi ty nejlepší se řadí například trasa Vrbovec- Dyjákovičky, až do oblasti rakouského Pulkautal. Trasa má několik zastávek, kde první nabízí obec Vrbovec, jenž leží 7km od Znojma. Přes tuto největší vinařskou obec v okrese se můžete přímo přes vinice dostat i na malý hrádek jménem Lampelberg na česko rakouských hranicích, který se pyšní nejlepších výhledem po celé krajině. Jako další zastávka stojí jistě i za zmínku kostel Sv. Víta v Dyjákovičkách. V této obci také prochází hojně využívaná cyklostezka pod názvem Moravská vinná stezka, kde budete okouzleni malebnými sklípky a rozsáhlými vinicemi, přes které projedete přímo do oblasti rakouského Pulkautau. V Alberndorfu a Hadresu se pokocháte romantickou sklípkovou uličkou, kde se na sever nachází i ptačí oblast pod názvem Natura.  Tyto oblasti našich sousedů, jsou považovány za jedny z nejkrásnějších o čemž se ostatně snaží osobně přesvědčit svojí pohostinností i sami místní. A pokud jste milovníci spíše červených vín, tak určitě nevynechejte obec Haugsdorf, která je těmito víny proslulá. V této kotlině se dále nachází i známá obec Mailberg, která Vám nabídne vrchol Buchberg s Maltézským zámkem nebo kostel svaté Kunigundy z 15. století. Svou cestu pak můžete zakončit v jedněch z nejstarších tržních obcí v tomto údolí, kterými jsou Seefeld – Kadolz a Pernersdorf.

Vino - turistika v okolí Znojma

vinochvalovice

Jižní Morava patří k nejlepším vinařským oblastem v České Republice, což také dokazují nespočetné lány vinic kamkoliv se podíváte. Město Znojmo a okolní obce samozřejmě nezaostávají a mohou Vám nabídnout výborná vína hlavně místních odrůd, mezi které patří například Veltlínské zelené, Sauvignon, Ryzlink Rýnský, Rulandské bílé i šedé,  Müller Thurgau či Tramín červený . Z modrých odrůd pak Rulandské modré, Modrý Portugal nebo Zweigeltrebe. Naši pyšní vinaři Vám rádi udělají prohlídku vlastních sklepů i s řízenou degustací svých nejlepších vín.

Znojemské historické vinobraní

První Znojemské historické vinobraní se uskutečnilo již v roce 1966 a jeho zakladatelem byl František Koukal, který dokázal ve svém scénáři skloubit jak slavnou minulost královského města, tak i jeho zachovalé historické kulisy a vinařskou tradici. Ústřední postavou se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, se divákům nabízejí k zhlédnutí dodnes.

Od té doby přiláká každoročně vinobraní do Znojma desetitisíce návštěvníků, kteří sem přijíždějí nejen za vínem a burčákem, ale také za výborným kulturním programem, ve kterém nesmí chybět průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.

Znojmo a okolí

Národní park Podyjí

nppodyjiNárodní part Podyjí se pyšní statusem jediného národního parku na celé Jižní Moravě.  Rozkládá se na 63 km čtverečních podél řeky Dyje, která protéká údolím mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí. Park Vám nabídne nespočet hodin procházek nebo jízd na kole po mnoha turistických a cyklistických trasách. Najdete zde bujnou faunu a floru a také krásné romantické vyhlídky, které mají své kouzlo za každého ročního období. Mezi takové jistě patří Šobes u Hnánic, kde můžete také při své procházce ochutnat výborná vína, Kraví hora ze které se Vám naskytne ten nejkrásnější pohled na celé historické město Znojmo, dále Králův stolec zase nabídne rozhled na rozlehlé údolí s protékající řekou Dyjí či Seasfieldův kámen, u nějž spisovatel Charles Sealsfield dostával inspiraci a rád meditoval.

Historické centrum a znojemské podzemí

rotundaMěsto Znojmo poskytne svým návštěvníkům mnoho historických památek, z nichž jsou některé zapsané i do seznamu kulturních památek ČR. Přímo v jeho středu se také nachází jeho nejdražší památka - rotunda svaté Kateřiny z 12. Století, která skýtá pohled na nástěnné malby z roku 1134, jenž zobrazují přemyslovskou rodovou pověst. Hned vedle tohoto monumentu se nachází i Znojemský hrad, který se tyčí přímo nad Gránickými lesy. V průvodci každého správného turisty určitě nesmí chybět i městská Radnice, která patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám v Česku. radniceNa svém vrcholu je opatřena i ochozem, z něhož lze vidět dokonce až na rakouské Alpy. Za návštěvu stojí jistě i kostel svatého Mikuláše, který je největší a nejkrásnější v celém širém okolí. Ovšem toto město nenabízí turistická místa pouze na zemi, ale také pod zemí.

podzemi

Znojemské podzemí je jedním z nejrozsáhlejších labyrintů ve střední Evropě. Jejich délka se odhaduje kolem 27 km rozléhajících se ve čtyřech patrech pod historickým jádrem města. Původní funkce byla na uchování zemědělských produktů a vína, které měl v té době každý měšťanský dům. Později bylo nedílnou součástí pevnostního systému. Vybrat si můžete hned z několika tras a to i včetně těch adrenalinových nebo pro děti.

Znojemská muzea

muzeumNení města bez muzea a Znojmo samozřejmě není výjimkou. Jedním takovým je například Jihomoravské muzeum, které je zároveň i jedním z nejstarších na celé Jižní Moravě. Uchovává více jak 300 000 sbírkových předmětů z přírodovědných i společenskovědních oblastí. Oddělení botaniky, geologie a zoologie, Vám představí hlavně exponáty z daného regionu včetně Národního parku Podyjí. Archeologická část se pak postará o co nejpestřejší výklad o samotné historii města Znojma.

A pokud by Vám ani tyto expozice nestačily, tak zvláště pro fajnšmekry je tu muzeum Motorismu, kde se na 1500 m2 předvede 40 předválečných automobilů, desítky motocyklů nebo třeba traktory a parní stroje. Chybět nebudou také kočárky, šlapací autíčka, dětské hračky a další stovky exponátů do roku výroby 1950.

Turistický vláček

vlacek

Město Znojmo je po vlastních nohách překrásné, nicméně pokud by Vás už přece jen trochu bolely, můžete vyzkoušet také turistický vláček, který má hned několik zastávek. Projedete s ním jak celé historické centrum, tak také břeh kolem řeky Dyje až k Louckému klášteru, ve kterém budete moct ochutnat i vína od vinařství Znovín a to vše za doprovodu audioprůvodce.

Vláček je také přizpůsobený veškerému vlivu počasí a pokud budete mít u sebe i své chlupaté mazlíčky, neváhejte je vzít sebou.

Freeport Fashion Outlet

freeportNecelých 10km od Znojma se nachází nákupní centrum Freeport, které patří k největším svého druhu ve střední Evropě. Na výběr zde máte z více jak 250 světových značek, které se prodávají až se 70% slevou a pokud už budete unavení, můžete si oddychnout v několika skvělých restauracích či kavárnách, které zde samozřejmě nemohou chybět.

Excalibur City a Kinderwelt

kinderwelt

Excalibur City je nákupní a zábavné centrum pro celou rodinu nacházející se přímo vedle obchodního centra Freeport. Zde naleznete také několik obchodů včetně proslulého Dutyfree shopu, kosmetiky, kadeřnictví, restaurací a kaváren, které doplňuje veliký zábavný park jménem Kinderwelt, kde se zabaví všichni bez ohledu na věk. Tady na Vás čeká nespočet atrakcí jak na zemi, ve vodě, ve vzduchu i pod střechou. Vstup do tohoto areálu je zcela zdarma a platba za atrakce probíhá pomocí tokenů, které lze zakoupit na místě jak za české koruny tak eura.

 

Vranov nad Dyjí

vranovNecelých 20 minut od Znojma se nachází nádherná chatová a rekreační oblast, do které také zasahuje Národní park Podyjí. V jarních a letních měsících zde můžete na rozlehlé pláže, koupat se v čisté vodě nebo posedět v několika malebných kavárnách či restauracích. Naopak podzimní a zimní měsíce Vám nabídnou nezapomenutelný pohled na krásnou přírodu a ve velkých mrazivých dnech také bruslení na samotné vodní nádrži.

Vranovská přehrada

vranovska prehradaJedna z možností, jak se dostat na hlavní pláž je přechod přes známou Vranovskou přehradu. Ta byla vybudována na řece Dyji v letech 1930 – 1933. Hráz přehrady je vysoká 60m a koruna je dlouhá 292m. Vzniklá přehrada je pak dlouhá cca 30km a zasahuje až po hrad Bítov. Svojí velikostí je dokonce desátá největší v České Republice ale pohled na krajinu z jejího ochozu je jistě na prvním místě.

Vranovský zámek

vranovsky zamekPokud zavítáte do Vranova nad Dyjí, jistě nemůžete vynechat tento významný barokní zámek. Jeho počátek se datuje až do roku 1100 a od té doby vystřídal několik majitelů od rodu Lichtenburků až po Ditrichštejny. Stavba byla původně románsko-gotický hrad, který roku 1665 značně zničil veliký požár. Poté tehdejší majitelé- Althannové započali přestavbu na barokní zámek, jak jej známe dnes. Součástí tohoto architektonického skvostu je také barokní zámecká kaple, ve které údajně i straší. Zámek je v jarních a letních dnech přístupen veřejnosti i s prohlídkami s průvodcem.

Plavby lodí a půjčovna plavidel

vranov lodnidopravaPokud by Vás už nebavily dlouhé procházky, můžete se po okolí rozhlédnout také na parnících, šlapadlech či elektrolodičkách, které se dají propůjčit na Vranovské přehradě. Plavby parníky mají několik okruhů, z nichž malá okružní plavba je Vranov - Chvaletice a zpět 50 min. a velká pak Vranov – Bítov a zpět 90 min. Přístaviště jsou vždy řádně vyznačená a podle libosti si můžete také vybrat, zda budete sedět v lodi, či na palubě, kde nechybí i malé občerstvení. Všechny parníky jsou kryté, takže ani nepřízeň počasí Vám nemůže zkazit Váš zážitek z vodní hladiny.

Jestliže jste však větší průzkumníci či máte rádi pohyb za jakékoliv situace, můžete si také vypůjčit malé soukromé elektrolodičky nebo šlapadla, se kterými se dostanete i do krásných zátok a zákoutí, jenž tato úchvatná oblast nabízí.

Hrad Bítov

bitovZda si zajedete parníkem až na Bítov, jistě zde nevynechejte proslulý hrad Bítov. Ten byl důležitým opěrným bodem rodu Přemyslovců a sahá až do 11 století.  Svým vzhledem se příliš neliší od starších hradišť, nicméně interiéry hradu tvoří krásná sbírka obrazů německých a rakouských romantiků. Dále jsou zde také vystaveny četné zoologické sbírky posledního majitele tohoto hradu barona Jiřího Haase. K rozlehlým pozemkům patří i menší zahrada se zvířátky, které si můžete dokonce nakrmit a hradní kaple.

Vyhlídka zamilovaných

vranov vyhlidkaPři Vašem příjezdu či odjezdu do Vranova nad Dyjí, jistě nezapomeňte udělat zastávku uprostřed serpentin na vyhlídku zamilovaných. Nejenže je zde nádherný výhled na Vranovský zámek a idylickou krajinu, ale také zde lidé uzamykají své zamilované zámečky na počest jejich lásky. Tento rituál je významným bodem pro všechny, kteří věří, že „Láska vítězí nad vším“.

Aqualand Moravia

aqualandJestliže Vás při návštěvě zastihne nepříznivé počasí na výlety, nezoufejte. Pár kilometrů od Znojma v obci Pasohlávky, se nachází největší vodní aquapark na celé Moravě, který pojme až 8 000 návštěvníků a vodní plocha měří přes 3 000 m2. Součástí tohoto komplexu je 7 bazénů, 20 tobogánů, 24 typů saun, 4 výřivky, wellness zóna a restaurace. Tato zábava na celý den zabaví jistě nejen Vaše děti.

Fotogalerie

Kde nás najdete

Hakenova 688/29, 669 02 Znojmo
mobil: +420 731 488 068
tel: +420 773 699 283

e-mail:  info@penzion-znojmo.cz
facebook: facebook.com/PenzionZnojmo

GPS: 48°50'48.882"N, 16°3'33.138"E

Facebook